sadsad x
asdasd
Minskin Kedi Irkı ve Özellikleri
26 Temmuz 2022

Minskin Kedi Irkı ve Özellikleri

Yeni bir kedi türü olan Minskin kedileri Sfenks ile Munchkin türlerinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.  Ev kedisi olarak pek tercih edilmemesine rağmen oldukça seven bir türdür.  Farklı görünümleri nedeniyle oldukça etkileyici bir tür olduğu kabul edilmektedir. Kısa tüylü veya tüysüz olmakla birlikte kısa bacaklıdır. Minskin kedilerinin boyunu uzundur, küçük kafaları ve buruşuk derileriyle Sfenks türüne benzemektedir. Bu nedenle çoğunlukla karıştırılmakta olan Minskin kedilerinin Sfenks kedilerinden bir kaç milim uzun olduğu bilinmektedir.

İlk yavru Minskin kedisinin 2000 yılında ABD’de ortaya çıkmıştır. Nadir bir ırk olan Minskin kedilerinin ipeksi bir teni ve kısa bacakları ayırıcı nitelikleridir. Uluslararası Kedi Birliği tarafından yeni bir tür olarak 2008 yılında kabul edilen Minskin ırkının boyu alçaktır. Uçları hafif yuvarlak görünen  büyük ve geniş kulaklara sahiptir.  Yetişkin bir Minskin kedisinin ağırlığı 3 kiloya erişebilmektedir.

Minskin kedilerinin genellikle bıyıkları yoktur, nadir örneklerde bıyıkları olan kedilerin ise zamanla kırılmaktadır. Vücutları uzun görünürken kısa boylarına rağmen oldukça çevik ve hareketlidir. Sahibine karşı düşkün olan bu kediler bayağı zeki ve meraklıdır. Minskin kedilerinin bakımı kolaydır, ayda 2 yada 3 kez yıkanmalı ve kulak temizliğine dikkat edilmelidir.

Minskin kedilerinin ortalama ömrü 10 ile 15 yıl arasındadır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.