sadsad x
asdasd
Bernese Dağ Köpeği Bakımı ve Özellikleri
11 Mayıs 2023

Bernese Dağ Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Bernese dağ köpeği, sakin, güçlü ve büyük bir ırktır. Çoğunlukla 10 yaşına kadar yaşayabilen bu ırk, sıcakkanlı, sadık ve iyi huylu olmalarıyla tanınırlar. Oldukça zeki olan bu ırk kolayca eğitilebilirler. Bernese dağ köpeğinin bakımında düzenli tüy bakımı gerekmektedir.. Bernese ırkı, kalın ve uzun tüylere sahip olduklarından, haftada birkaç defa düzenli olarak  köpek tarakları  ile bakımı yapılmalıdır.

Tüylerinin daha çok parlaklığı ve temizliği için düzenli olarak banyo yapılması tavsiye edilir. Ek olarak, bu ırk, günlük egzersiz ihtiyacı olan canlılardandır. Düzenli aktiviteler ve yürüyüşler, sağlıklı bir yaşam geçirmeleri için son derece önemlidir.

Bernese Dağ Köpeği Bakımı Zor Mu?

Bernese dağ köpeği büyük bir ırk olduğu için, diğer köpek ırklarına nazaran daha fazla bakım istemektedirler. Fakat, doğru bakım yapıldığı sürece, uzun ve daha sağlıklı bir yaşam geçirebilirler. Bu ırk köpekler, yoğun bir tüy yapısına sahip ırk olması nedeniyle tüy bakımı oldukça önemlidir. Haftada bir kez tüylerinin düğüm olmaması için fırçalanması önerilir. Sıcak yaz dönemlerinde, köpeklerin tüylerinin daha kısa kesilmesi önerilir. Bernese dağ köpeği yılda bir kez tüy dökmektedir. Bu nedenle mevsim geçişlerinde tüy bakımı daha yoğun şekilde tekrarlanmalıdır.

Bu ırk köpeklerin, günlük enerjilerini atmasına destek olmak, obezite ya da diğer sağlık sorunlarını önlemeye fayda sağlar. Bernese dağ köpeği, sağlık sorunlarına yatkın olan ırktır. Bu yüzden düzenli olarak veteriner hekim kontrollerine götürülmesi önerilir. Özetle, bu ırk köpeklerin bakımı biraz daha çaba ve zaman gerektirebilir. Fakat sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemlidir. Şayet köpek sahibi olmak istiyorsanız ve zamanınızı onun bakımı için ayırabilirseniz, Bernese dağ köpeği size harika bir ev arkadaşı olarak eşlik edebilir.

Bernese Dağ Köpeği Bakımı

Bu ırk köpeklerin, kalın bir kürk yapısı vardır ve düzenli olarak taranması gerektiğini yazımızda belirtmiştik. Özellikle bahar ve sonbahar ayları dönemlerinde tüy dökümü daha çok artacaktır. Bu nedenle daha sık taranması tavsiye edilir. Bernese dağ köpeğinin kürkünün alt kısmında nem birikmesini engellemek için düzenli olarak  köpek şampuanı  ile yıkanması gerekmektedir.

Diğer Bakım Gereksinimleri

*Bu ırk köpeklerin dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Bu şekilde diş eti hastalığı ve diğer ağız problemlerini engelleyebilirsiniz. Ağız bakımı için, köpeklerin kullanımına uygun şekilde tasarlanmış olan ürünleri tercih etmelisiniz.

*Her canlıda olduğu gibi bu ırk bir köpeğe sahipseniz, tırnak kesimini düzenli olarak yapmalısınız. Çünkü tırnakları uzun olduğunda yürümekte zorlanacak ve tırnakları kırılacaktır. Fakat tırnak kesimi konusunda endişeniz var ise, veteriner hekiminizden destek almanız tavsiye ederiz.

*Kulak temizliği bu ırk için oldukça önemlidir. Kulak içinde biriken kirler, enfeksiyona sebep olabilir. Köpeğin kulaklarını temizlerken, uygun olan kulak pamuğu ya da ıslak mendil kullanmanız önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bernese Dağ Köpeği Ne Yer?

Bernese Dağ Köpeği, kaliteli içeriği bulunan kuru  köpek maması  tüketmelidir. Bununla birlikte, günlük olarak taze suyunun olmasına özen göstermelisiniz. Köpeğin kilosuna, ırkına, yaşına ve sağlık durumuna göre mama miktarını belirleyebilirsiniz.

Gerektiğinde, veteriner hekiminizin tavsiyesi ile taze sebze, et ve meyveler tüketmesi de mümkündür. Oldukça büyük ırk olan bu köpekler, evde yeterli alan ve hareket özgürlüğünün kısıtlanmaması önemlidir.

Bernese Dağ Köpeği Tüy Döker mi?

Bu ırk, tüy döken bir canlıdır. Bu sebeple, düzenli olarak tarama ve tüy bakımı yapılması önerilir. Köpeğinizin, tüylerini taramak sağlıklı olmasına ve fazla tüylerden arınmasına destek olacaktır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.