sadsad x
asdasd
Kedi ve Köpek için Mama Çeşitleri
08 Ağustos 2022

Kedi ve Köpek için Mama Çeşitleri

Bu yazımızda evcil dostunuz için onu sağlıklı ve düzenli besleyebileceğiniz mama çeşitlerine değineceğiz.

Konserve Mamalar

Konserve mamalar çeşitli etler, et yan ürünleri, balık ve tahıllar ile diğer firmaya özgü lezzet, aroma ve kıvamı sağlayıcı maddelerden hazırlanır. Köpek ve kediler tarafından daha iştahla enilmeleri, uzun süre güvenle korunabilmeleri tercih sebebi olabilmektedir. Tahıl ve tahıl ürünleri kapsamı azaldıkça hayvanlar tarafından daha çok tercih edilir. Su kapsamları yüksektir (genellikle %74-78) ve çoğu komple mama olarak üretilir. Ancak, büyüme, laktasyon gibi değişik fizyolojik durumlar ile belirli klinik durumlara yönelik olarak hazırlanmış özel konserve mamalar da mevcuttur.

Konserve mamaların sindirilebilirliği yüksektir ve bu nedenle içerdikleri besin maddelerinin yararlanılabilirlikleri daha fazladır. Nemli yapıları ve et lezzetini daha iyi yansıtmaları nedeniyle özellikle iri cüsseli köpeklerin beslenmesinde ekonomik sayılmazlar. Fakat bu tür köpeklerin beslenmesinde de çeşitli mikser bisküviler ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Yarı Yaş Mamalar

Yarı yaş mamalar %25-30 oranlarında su kapsarlar. Genellikle göze hitabedecek şekilde biftek vs. gibi insan yiyeceklerine benzetilirler. Su tutucu ve bozulmalarını önleyen çeşitli katkı maddelerini kapsarlar. İçerdikleri kuru mamalara benzerlik gösterir. Fakat sindirilebilirlikleri  kuru mamalardan daha yüksektir. Yarı yaş mamaların lezzetli olmaları, sindililebilirliklerinin yüksek olması ve yedirilmelerinin kolaylığı gibi avantajı vardır. Buna karşın kuru mamalara göre oldukça pahalı olmaları ve yüksek şeker kapsamına sahip olmaları ( Köpekler için hazırlananlar) nedeniyle diş bozukluklarına sebebiyet vermeleri gibi dezavantajları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kuru Mamalar

Kuru mamaların su kapsamı düşüktür ve genellikle %10-12 arasındadır. Başlıca hammaddelerini mısır, yulaf, arpa ve buğday gibi tahıllar, tahıl ürünleri, soya ve soya ürünleri, et unu,et-kemik unu diğer et ve tavuk mezbahası yan ürünleri gibi hayvansal kökenli maddeler, süt tozu, peyniraltı suyu tozu gibi süt ürünleri, katı ve sıvı yağlar, mineral ve vitamin katkıları ile firmalara özgü lezzet ve aromatik unsurlar oluşturur. Ayrıca antioksidan ve diğer bazı koruyucuları da içerirler. Yağ kapsamları kuru maddelerinde % 5-15 arasında değişir. Yağ kapsamları yedirileceği hayvanın türüne ve hayvanın sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Genellikle lezzetli olmalarını sağlamak amacıyla peletlenmiş yada ektruderden geçirilmiş ürünler  üzerine yağ kaplama işlemi uygulanır. Kuru mamalar kırıntı, pelet, bisküvi kırıkları, bisküvi ya da ezme şeklinde biçimlendirilebilirler. İmalatları sırasında tahılların içerdiği nişastanın dekstrinize edilebilmesi için mutlaka ısı işlemi görmüş olmalıdırlar.

Köpekler için hazırlanmış olan kuru mamalar önemli miktarda tahıl ürünleri içerebilirken kediler için hazırlanmış olan hayvansal kökenli hammaddeleri daha fazla kapsarlar . Özellikle iri cüsseli köpeklerin beslenmesinde ekonomik yönü konserve mamalara göre oldukça ağır basar. Ambalajı açıldıktan sonra daha uzun süre bozulmadan saklanabilmesi ve iş kolaylığı da kuru mamaların avantajlı yönleridir. Ayrıca kuru mama ile beslenen köpek ve kedilerde diş ve dişeti hastalıkları daha az görülmektedir. Ancak özellikle küçük cüsseli köpek ırkları ve kediler kuru mamaları konserve ve yarı yaş mamalara göre daha az severek yerler. Yine büyük köpek ırklarında tek öğünde besleme uygulanıyorsa fazla miktarda tüketilmesi mide torsiyonu veya dilatosyonuna yol açabilir.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.