sadsad x
asdasd
Köpekler Ne Kadar Yaşar, Köpeklerde Yaş Hesaplama
26 Temmuz 2022

Köpekler Ne Kadar Yaşar, Köpeklerde Yaş Hesaplama

Bizlerden farklı olarak köpeklerin yaşı ve yaşlanma süreleri değişiklik göstermektedir. İnsan ömrü 60 yılın üstünde seyrederken köpekler bizler kadar uzun yaşamaz. Köpeklerin ömür uzunluğu cinsine ve türüne göre değişiklik gösterirken yaşam şartları da önemli bir yer tutmaktadır.  Araştırmalara göre iyi bir bakım görerek evde bakılan köpeklerin sokak köpeklerine kıyasla daha uzun yaşadığı kanıtlanmıştır.

Boyut olarak büyük sınıfına dahil olan köpekler genel ortalamada 10 ile 13 yıl arasında yaşarlar. Boyut olarak küçük kategorisine giren köpeklerde ortalama yaşam süresi 20 yıla kadar uzayabilir.  Bahsini ettiğimiz yaşam süreleri köpeğin doğru beslenmesi, aşılarının yapılması, egzersizlerini yapması, hijyen koşullarının sağlanmasıyla doğru yönde alakalıdır.

Köpeklerinde tıpkı biz insanlar gibi yaş evreleri vardır. Bu evreler yeni doğdukları zaman dilimi olan yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık olarak sıralanabilir. İnsan yaşıyla kıyaslandığında bir insan yılının 7 köpek yaşına denk geldiğini söyleyebiliriz.

2 insan yaşına kadar erişkinliğe henüz ulaşmayan köpeklerin eğitime açık olduğu dönemidir.  Enerjileri yüksektir ve sürekli oyun oynamak isterler.  5 köpek yaşına ulaşan evcil dostunuz yaşlılık dönemine girmeye başladığı için daha uysal ve enerji kaybı nedeniyle daha yorgundur.

Köpeğiniz 6 yaşına girdiğinde boyu ve kilosu yaşını hesaplamada önem arz eder. Köpeğiniz 9 kilonun altında ise küçük, 9 kilonun üstünde ise orta, 22 kilonun üstünde ise büyük cins olarak sınıflandırılır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.